25 Wrzesień 2018

Zestawienie czytelnictwa
"Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi"

Konkurs recytatorski dla klas I
Newsy7 maja w klasie Ia odbył się klasowy konkurs recytatorski pn. "W świecie wierszy Brzechwy i Tuwima". Uczniowie walczyli o udział w finale XVI Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Brzechwa, Tuwim i inni..." organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 21. I miejsce w konkursie zdobyła Patrycja Lewandowska, która w czerwcu będzie reprezentowała naszą szkołę w finale konkursu. Nagrodę publiczności otrzymał Oskar Kaśków. Gratulujemy!!!

Konkurs na hasło
NewsyZ okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zorganizowano konkurs dla uczniów klas gimnazjalnych na najciekawsze hasło promujące ten ważny dokument. Na drugim piętrze przygotowano okolicznościową dekorację i umieszczono różne określenia dotyczące Konstytucji 3 maja.Uczniowie mieli w swoich hasłach twórczo je wykorzystać. Organizatorka konkursu pani Grażyna Otręba postanowiła wyróżnić trzy osoby: z klasy III A Alicję Karwowską i Adriana Żaglewskiego oraz z klasy III C Magdalenę Wesołowską. Nagrody ufundował samorząd uczniowski.
Dbam o zdrowie
Newsy25.04 uczniowie klasy Ia reprezentowali naszą szkołę w konkursie prozdrowotnym "Dbam o zdrowie" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 8. To był pierwszy konkurs międzyszkolny, w którym się pokazaliśmy. Tym samym narobiliśmy sobie apetytu na więcej, już wkrótce konkurs recytatorski.
V Turniej informatyczny
Newsy26 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych odbył się I etap Turnieju Informatycznego. Miło nam ogłosić, że Damian Moga, Jakub Koprowski i Kacper Laskowski zakwalifikowali się do II etapu, który odbędzie się 24 maja. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorkich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorkich23 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji został nadany krótki apel przez radiowęzeł przybliżający ideę obchodów tego dnia. 26 kwietnia zorganizowano prezentację dla wszystkich uczniów podczas której uczennice opowiedziały o historii książki, przedstawiły ciekawe informacje m. in. o najstarszej, najdroższej, najoryginalniejszej czy najmniejszej książce na świecie. Pokazane były również ciekawe zdjęcia osób znanych czytających książki i kompozycje "Ubrani w książkę". Aby zachęcić uczniów do czytelnictwa każdy z nich otrzymał zakładkę do książki a podczas długich przerw uczniowie klas 2b i 3a spacerowali po szkole przebrani za postaci z lektur nosząc opisy i cytaty mające pomóc w ich rozpoznaniu.
Obchody Dnia Książki przygotowały panie Iwona Byner i Aleksandra Nowak.

Rajd pieszy "Światowy Dzień Kosmosu"
skktNasza szkoła kolejny raz na podium. W konkursie na rajdzie pieszym "Światowy Dzień Kosmosu" uczennice Magdalena Wesołowska z klasy III C i Paulina Kania z klasy II a zajęły III miejsce. Kolejna nasza wędrówka już w połowie maja. Zapraszamy wszystkich uczniów.

Warsztaty dla klas drugich
Newsy13 kwietnia odbyły się dwa spotkania dla klas drugich gimnazjum. Odwiedzili nas sędzia Piotr Gęsicki i Łukasz Piekarski znany z Grudziądzkiej Telewizji Kablowej.
Sędzia, który na co dzień orzeka w naszym grudziądzkim sądzie opowiedział młodzieży o odpowiedzialności karnej nieletnich, przedstawił strukturę sądu, opowiedział o wydziałach w naszym sądzie, podał przykłady przestępstw i wykroczeń za które można skierować sprawę do sądu. Gimnazjaliści z uwagą słuchali sędziego i zadawali pytania o nurtujące ich zagadnienia.

Drugi gość odwiedził nas w ramach cyklu spotkań z młodzieżą pod hasłem "Wyjść z cienia". Opowiedział m. in. o trudnościach i przeciwnościach na jakie narażeni są ludzie "inni" pod względem wyglądu czy przekonań. Na własnym przykładzie pokazał z jakimi przykrościami spotykał się w życiu od wczesnego dzieciństwa, jak sobie z tym radził i jak własna determinacja pozwoliła mu osiągnąć to wszystko czym może się teraz pochwalić i podzielić z innymi.
Spotkania zaplanowała pani pedagog Sylwia Knoff.

Żywa lekcja historii
Newsy11 kwietnia gościli w naszej szkole przedstawiciele Bractwa Rycerskiego z Gniewu, którzy zaprezentowali tym razem żywą lekcję historii na temat polskich powstań narodowych. W ciekawej formie przedstawiono przebieg powstań, pokazano, jak wyglądali powstańcy i jakim uzbrojeniem dysponowali. Nasi uczniowie mogli przebrać się w repliki dawnych mundurów i z bliska zobaczyć ówczesną broń. Bractwo Rycerskie gości w naszej szkole już od wielu lat i zawsze żywe lekcje historii cieszą się zainteresowaniem uczniów.

MARTA SZYMBORSKA
Inspektor ochrony