17 Lipiec 2018

V Turniej informatyczny
Newsy26 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych odbył się I etap Turnieju Informatycznego. Miło nam ogłosić, że Damian Moga, Jakub Koprowski i Kacper Laskowski zakwalifikowali się do II etapu, który odbędzie się 24 maja. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorkich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorkich23 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji został nadany krótki apel przez radiowęzeł przybliżający ideę obchodów tego dnia. 26 kwietnia zorganizowano prezentację dla wszystkich uczniów podczas której uczennice opowiedziały o historii książki, przedstawiły ciekawe informacje m. in. o najstarszej, najdroższej, najoryginalniejszej czy najmniejszej książce na świecie. Pokazane były również ciekawe zdjęcia osób znanych czytających książki i kompozycje "Ubrani w książkę". Aby zachęcić uczniów do czytelnictwa każdy z nich otrzymał zakładkę do książki a podczas długich przerw uczniowie klas 2b i 3a spacerowali po szkole przebrani za postaci z lektur nosząc opisy i cytaty mające pomóc w ich rozpoznaniu.
Obchody Dnia Książki przygotowały panie Iwona Byner i Aleksandra Nowak.

Rajd pieszy "Światowy Dzień Kosmosu"
skktNasza szkoła kolejny raz na podium. W konkursie na rajdzie pieszym "Światowy Dzień Kosmosu" uczennice Magdalena Wesołowska z klasy III C i Paulina Kania z klasy II a zajęły III miejsce. Kolejna nasza wędrówka już w połowie maja. Zapraszamy wszystkich uczniów.

Warsztaty dla klas drugich
Newsy13 kwietnia odbyły się dwa spotkania dla klas drugich gimnazjum. Odwiedzili nas sędzia Piotr Gęsicki i Łukasz Piekarski znany z Grudziądzkiej Telewizji Kablowej.
Sędzia, który na co dzień orzeka w naszym grudziądzkim sądzie opowiedział młodzieży o odpowiedzialności karnej nieletnich, przedstawił strukturę sądu, opowiedział o wydziałach w naszym sądzie, podał przykłady przestępstw i wykroczeń za które można skierować sprawę do sądu. Gimnazjaliści z uwagą słuchali sędziego i zadawali pytania o nurtujące ich zagadnienia.

Drugi gość odwiedził nas w ramach cyklu spotkań z młodzieżą pod hasłem "Wyjść z cienia". Opowiedział m. in. o trudnościach i przeciwnościach na jakie narażeni są ludzie "inni" pod względem wyglądu czy przekonań. Na własnym przykładzie pokazał z jakimi przykrościami spotykał się w życiu od wczesnego dzieciństwa, jak sobie z tym radził i jak własna determinacja pozwoliła mu osiągnąć to wszystko czym może się teraz pochwalić i podzielić z innymi.
Spotkania zaplanowała pani pedagog Sylwia Knoff.

Żywa lekcja historii
Newsy11 kwietnia gościli w naszej szkole przedstawiciele Bractwa Rycerskiego z Gniewu, którzy zaprezentowali tym razem żywą lekcję historii na temat polskich powstań narodowych. W ciekawej formie przedstawiono przebieg powstań, pokazano, jak wyglądali powstańcy i jakim uzbrojeniem dysponowali. Nasi uczniowie mogli przebrać się w repliki dawnych mundurów i z bliska zobaczyć ówczesną broń. Bractwo Rycerskie gości w naszej szkole już od wielu lat i zawsze żywe lekcje historii cieszą się zainteresowaniem uczniów.

The Big Challenge
The Big ChallengeDnia 11 kwietnia 23 pasjonatów języka angielskiego po raz kolejny rywalizowało online z rówieśnikami z Niemiec, Francji, Austrii, Hiszpanii i Szwecji. Celem konkursu było sprawdzenie własnego poziomu biegłości językowej, ze świadomością możliwości porównania z młodzieżą z innych krajów europejskich.
Gimnazjaliści klas II i III w czasie dwóch sesji w pracowni komputerowej rozwiązywali zadania konkursowe ONLINE sprawdzające umiejętność czytania i rozumienia ze słuchu. Test zawierał zadania kontekstowe, oparte na obrazkach, krótkich dialogach. Były pytania z zakresu gramatyki, słownictwa i cywilizacji.
Uczniowie naszej szkoły jako jedyni reprezentowali miasto Grudziądz. Wyniki poznamy 22 maja. Czekamy z niecierpliwością :)
Koordynatorem tego projektu od 2006 roku jest p. Grażyna Otolska-Mróz.

Warsztaty w CEE
Warsztaty w CEE10 kwietnia 11 uczniów z klas drugich wraz z p. Bartoś uczestniczyło w zajęciach o tematyce ekologicznej prowadzonych w Centrum Edukacji Ekologicznej. W trakcie zajęć młodzież zwiedziła Centrum Edukacji Ekologicznej gdzie miała możliwość obserwowania zamieszkujących tam zwierząt – "Basi”, "Wandzi”, "Jadzi” – dzików, danieli oraz królików. Uczniowie usłyszeli ciekawostki z ich życia, jaki były ich losy, w jaki sposób trafiły do Centrum oraz jakie są plany związane z ich przyszłością.
Szlakiem Mikołaja Kopernika i Powitanie Wiosny
skktW czasie rajdu pieszego "Szlakiem Mikołaja Kopernika i Powitanie Wiosny", reprezentujące naszą szkołę Paulina Aniszewska z klasy 3c i Paulina Kania z klasy 2a zajęły II miejsce w rywalizacji międzyszkolnej. Kolejny rajd pieszy już 28 kwietnia. Opiekun koła SKKT serdecznie zaprasza do wzięcia w nim udziału wszystkich uczniów naszej szkoły.
22 marca - Światowy Dzień Wody
22 marca  - Światowy Dzień WodyŚwiatowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać ono, że wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Oznacza to kłopoty w życiu codziennym np. utrudnienia w kąpieli czy spłukiwaniu toalety, to także śmiertelne choroby.
Aby pokazać tak ważną rolę wody w życiu człowieka, wszystkich organizmów żywych w naszej szkole odbyła się prezentacja multimedialna, pokaz doświadczeń z zakresu biologii, chemii i fizyki i degustacja różnych wód mineralnych. Młodzież gimnazjalna po wysłuchaniu „wodnych” informacji z wielu dziedzin – geologii, chemii, fizyki, ekologii, biologii i medycyny miała możliwość zweryfikowania swoich wiadomości wspólnie rozwiązując krzyżówkę, której hasłem było – WODA TO SKARB. Obchody Dnia Wody przygotowała p. Ewa Bartoś przy pomocy p. Urszuli Rynkowskiej, p. Anny Krzyżykowskiej oraz młodzieży, która przygotowała od strony technicznej i poprowadziła całą uroczystość.

17 lipca 2018 r.

Anety i Bogdana