19 Lipiec 2018

Książka nas łączy
Książka nas łączyW październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku obchodzony był pod hasłem "Książka nas łączy". Celem tego święta jest upowszechnianie czytelnictwa i bibliotek wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie nawyku czytania i sięgania po książki jako źródło informacji i rozrywki, rozwijanie zainteresowań uczniów i okazja do zdobywania i pogłębiania wiedzy.
Biblioteka w październiku zaproponowała następujące działania:
- wybrano najlepiej czytającą klasę - okazała się nią klasa 2a,
- zorganizowano szkolną żakinadę, podczas której uczniowie przebrali się za ulubionych bohaterów książek,
- przeprowadzono konkurs wiedzy o książce i bibliotece, który z tą samą ilością punktów wygrały: Maja Zielaskowska, Magda Wesołowska i Alicja Milewska,
- uczniowie wszystkich klas wykonali plakaty promujące czytelnictwo.
Za wszystkie działania odpowiedzialna była p. Iwona Byner - nauczyciel biblioteki.

Wyjście do YASUMI
Wyjście do YASUMIW dniach 2 i 6 11. 2017 r. 30 uczennic klas II i III Gimnazjum wraz z p. S. Murawską i p. A. Zapolską w ramach zajęć z edukacji zdrowotnej uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowanego kosmetologa w Instytucie Zdrowia
i Urody Yasumi w Grudziądzu.
Celem spotkania było szerzenie edukacji dotyczącej pielęgnacji, oraz dbałości o skórę wśród nastolatek. W trakcie warsztatów uczennice miały możliwość samodzielnego wykonania demakijażu z użyciem profesjonalnych kosmetyków, porozmawiania na temat pielęgnacji swojej skóry, oraz wymienić doświadczenia. Ponadto uczennice zwiedziły cały Instytut i zapoznały się z jego pełną ofertą.

Ścieżka pięciu kolorów segregacji
Ścieżka pięciu kolorów segregacjiDnia 26.10.2017r. 11 uczennic z kl. II a oraz kl. II b wraz z p. Ewą Bartoś uczestniczyło w zajęciach o tematyce ekologicznej prowadzonych w CEE.
Celem udziału w zajęciach było wyjaśnienie pojęć – co to są śmieci oraz na czym polega recykling, utylizacja, uświadomienie sobie zagrożeń jakie stanowią dla ludzi i przyrody wysypiska śmieci, utrwalenie zasad prawidłowej segregacji odpadów oraz recyklingu, doskonalenie umiejętności prowadzenia segregacji odpadów w trakcie „zabawy” z wykorzystaniem interaktywnego zestawu demonstracyjnego.
W trakcie prowadzonych zajęć uczestnicy mieli możliwość zweryfikowania swojej wiedzy nt. segregacji śmieci w naszym mieście, zaznajomienia się z lokalizacją PSZOK – ów oraz pozyskania informacji, które odpady należy wywozić bezpośrednio do wymienionych punktów.
Po zakończonych zajęciach uczennice otrzymały broszurki utrwalające zasady prowadzonej segregacji.

ARDUINO dla początkijących
ARDUINO dla początkijących19 października 4 uczniów z klas trzecich wraz z opiekunem p. Moniką Maciejewską wzięło udział w 4 godzinnych warsztatach „Programowanie Arduino dla początkujących” zorganizowanych przez Zespół Szkół Technicznych w ramach obchodów CodeWeek – Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Celem warsztatów było:
- zainteresowanie uczniów elektroniką i programowaniem,
- pokazanie możliwości Arduino – od sterowania oświetleniem, poprzez obsługę wyświetlaczy do budowy robotów,
- zapoznanie z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Technicznych,
- zachęcenie uczniów do kontynuowania nauki w szkole.
Warsztaty prowadził pan Sławomir Thom – nauczyciel informatyki ZST.

Warsztaty w CEE
Warsztaty w CEEDnia 18.10 uczniowie klasy I a wzięli udział w jesiennych warsztatach plastycznych organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej. Dzieci przypomniały sobie nazwy drzew, rozpoznawały ich liście i owoce, a następnie wykonały przepiękne żołędzie z kartonu, kolorowego papieru i liści akacji. W drodze do CEE towarzyszyło nam piękne słoneczko oraz śpiew uczniów.

Spotkanie ze Strazą Miejską
Spotkanie ze Strazą Miejską25.10 odbyło się spotkanie uczniów klasy pierwszej z przedstawicielami Straży Miejskiej. Dzieci dowiedziały się m.in. jak postępować podczas niebezpiecznych sytuacji, jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę oraz jak unikać zagrożenia ze strony obcych ludzi. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali odblaskowe naklejki, które od razy przykleili na swoje plecaki.
Bajka o drzewie w Bibliotece Miejskiej
Newsy24.10 uczniowie klasy Ia wybrali się do Biblioteki Miejskiej, żeby wziąć udział w zajęciach dotyczących drzew. Najpierw dzieci wysłuchały bajki o tym, jak drzewa zmieniają się w zależności od pory roku. Następnie nazywały drzewa i wskazywały ich liście i owoce, dopasowywały sylwetki zwierząt leśnych do ich cieni oraz słuchały piosenek. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli bajkę o Śwince Peppie i jej domku na drzewie. Jak widać, humory dopisywały i dzieci chętnie odwiedzą bibliotekę kolejny raz :)

Transplantacja. Jestem na TAK.
NewsyDnia 18.10.2017r. 5 uczennic z kl. II a wraz z p. Bartoś w ramach zajęć koła ekologicznego uczestniczyły w konferencji przedmiotowo-metodycznej p.t. „Transplantacja. Jestem na tak! Jak podarować najcenniejszy prezent, czyli życie”.
W trakcie konferencji uczestnicy zostali zapoznani z podstawami pobierania i przeszczepiania narządów od dawców żywych i zmarłych i uwrażliwieni na problemy innych ludzi.
Spotkanie poprowadzili:
dr n. med. Aleksandra Woderska – Wojewódzki Koordynator Transplantacyjny Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy oraz mgr Eugeniusz Rydel – Wiceprezes Stowarzyszenia „ Życie po przeszczepie”.

Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia20 października odbyła się uroczystość pasowania na uczniów „pierwszaków”. Najmłodszych dzieci jest niewiele, bowiem zaledwie 12. Za to mogą uczyć się w rodzinnej atmosferze, o którą dba wychowawczyni klasy Marta Szymborska. To historyczne i bardzo ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły, ponieważ taka uroczystość po raz ostatni odbyła się w 1998 roku.

19 lipca 2018 r.

Marcina i Wincentego